Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

Samojed


Země původu: Západní Sibiř

Charakteristika: Pastevecký, hlídací, saňový a lovecký pes, vhodný do rodiny.

Výška: Psi měří v kohoutku 57 cm, feny 53 cm. Výchylky o 3 cm nahoru či dolů jsou přípustné.

Srst: Krycí srst je hrubá a otevřená, podsada je krátká, měkká a hustě zavřená. Srst je bílá, krémová nebo bílá se světle hnědou.

Péče: Samojeda příliš nekartáčujte, protože by to mohlo poškodit podsadu. Pokud máte doma už příliš chlupů, použijte řídký hřeben a dvojitou řadou kovových zubů, tím odstraníte uvolněné chlupy.

Povaha: Samojed je pes plný protikladů. Je přátelský a veselý, inteligentní a poměrně poslušný, ale nikdy otrocký, a někdy dokonce vysloveně paličatý, citlivý a mírný, ale také dominantní a ostražitý, přítulný, ne však dotěrný. Samojed se rád toulá, má velkou výdrž a je až do pozdního věku hravý. Rádi se nechají slyšet, a mohou proto být poněkud hluční.

Výchova: Výchova samojeda není jednoduchým úkolem a musí začít již ve velmi mladém věku. Pozměňujte trénink co nejčastěji. Opakování stále stejného povelu má právě, opačný účinek, prosadí se totiž jeho paličatost. Naučte jej již velmi brzy, že musí přijít na vaše zavolání a postarejte se, aby měl co nejvíce pozitivních zkušeností s kočkami a ostatními domácími zvířaty. Svou autoritu můžete dát najevo, ale vždy přátelsky – křikem a bitím si u tohoto psa respekt nevyvinete.

Společenská charakteristika: Tito psi jsou mírní a trpěliví vůči dětem, ale k ostatním psům se mohou někdy chovat poněkud dominantně. Nezapomínejte, že samojed je lovecký pes a rád něco honí, dostane-li šanci, a proto je zespolečenštění s kočkami i ostatními domácími zvířaty nadmíru důležité! Tento pes je poměrně ostražitý.

Pohyb: Samojed potřebuje mnoho pohybu. Vhoďte s ním proto na dlouhé procházky, a až vyroste, můžete jej nechat běhat vedle kola a udržovat jej tak v dobré kondici. Vzhledem k tomu, že je toto plemeno od přírody toulavé, uděláte dobře, oplotíte-li dobře svou zahradu.ObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazek

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Cena

(Eliška, 23. 4. 2016 17:28)

Dobry deb, kolik takovy Samojed stoji a kde ho lze sehnat.

Roky

(Lena, 12. 1. 2011 14:55)

A kolika let se Samojed dožívá???